Junior og trop

11069647_704785879632192_44529917294506093_nJunior- og tropspejderne mødes hver tirsdag kl. 18:45-20:15 ved Låenhus i Låenhusskoven ved Mariagerfjord.

Vi har lokaler i den røde gård, men opholder os altid udendørs – både sommer og vinter.
Vi bygger med reb og rafter (pionering), laver mad på bål, bevæger os rundt i skoven og ved fjorden, når vi løser forskellige opgaver og lærer at gå efter kort og kompas eller GPS. Vi bader, fisker eller sejler på fjorden, vi vandrer, lærer førstehjælp, hygger os og nyder fællesskabet og meget meget mere.

Vi deltager deltager flere gange om året i fælles-arrangementer med andre spejdergrupper fra vores distrikt.

Vi kalder os Junior-spejdere i 4. + 5. klasse og Trop-spejdere i 6.+ klasse, men vi er ofte sammen. Spejderne er inddelt i patruljer på ca. 5-6 personer, der så “holder sammen” ifm. opgaver der skal løses… og så passer det perfekt med et telt til deling, når vi sover ude 😉

Skriv en kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *